L. B. Spillers
  • Home
  • Stories
    • Rick's Legacy
    • Butters the Demon Dog
    • AI Family Values
    • The Big Grab
    • Seized Memory
    • Expectation of Privacy
    • Taggant 31
  • Blog
  • Dogs
    • Butters
    • Dizzy
  • Newsletter
  • Contact

Ruffles Kerfuffle

8/5/2021

 
Like most people, my girlfriend and I are trying to lose weight. We have finely tuned our eating for a gentle glide into lean healthfulness.

Of course, no punitive food plan is sustainable. You might last a month or two, but eventually you will find yourself wanting an indulgence. In that sense, weight loss is a psychological pursuit. You need to build in indulgences.

For my girlfriend and I, one of those indulgences is that every Wednesday when we go shopping at our local King Soopers, we get a 9-ounce bag of Ruffles Original Potato Chips. Every Wednesday night we gorge on potato chips, rhapsodizing about the glorious taste and texture of our favorite chips.

Last week they weren't there, so we bought the larger bag conveniently on sale for $3.50, fifty cents more than our normal bag. It's more calories, but we did it.

Thankfully, this week the Ruffles in our size returned. At least I thought they did. Being the suspicious curmudgeon that I am, I was suspicious that an entire line of Frito Lay chips could disappear for a week, ever. So I looked at the bag and found that the nine-ounce bag is now eight and one half ounces.

The thing is there is no substitute for Ruffles. The closest mass-market alternative is Wavy Lays, but they are made by the same company. Ruffles are simply the best potato chips available.

​Now I have a grudge against Frito Lay. I even went to their website to complain, and guess what? I was asked to specify what product I was whining about, but their website only lists the 9-ounce bag. Even their own IT systems can't keep up with the perfidy of upper management.

In bulk, potatoes cost on the order of twenty cents a pound. Frito Lay peels and fires them and turns around to sell them to us rubes for--depending on exactly where you buy--anywhere from $6 to $15 per pound. You'd think there was enough value added in there so that they wouldn't have to chisel people like us out of half an ounce of chips.

And before you even ask, no, there was no "Now with fewer chips!" banner on the bag. They were sneaky little shits about it.

I am annoyed. I am insulted. I am depressed that there is no alternative.

​I will have my revenge.

Comments are closed.
Proudly powered by Weebly
  • Home
  • Stories
    • Rick's Legacy
    • Butters the Demon Dog
    • AI Family Values
    • The Big Grab
    • Seized Memory
    • Expectation of Privacy
    • Taggant 31
  • Blog
  • Dogs
    • Butters
    • Dizzy
  • Newsletter
  • Contact